atrakcjegastronomiakultura

kultura

Przeszłość tych ziem, jak chyba całych Bałkanów jest pogmatwana.Tereny dzisiejszej Chorwacji zamieszkiwały niegdyś plemiona iliryjskie. Od plemienia Dalmatów pochodzi nazwa południowej prowincji. Potem tereny nadmorskie kolonizowali Grecy, następnie Celtowie, a od II-I wieku p.n.e. Rzymianie. Szczególnie ci ostatni pozostawili po sobie sporo obiektów architektonicznych (choćby pozostałości pałacu Dioklecjana w Splicie).


W VI i VII w. dotarły tu słowiańskie plemiona Chorwatów. Podobno przybyli z obszarów na północ od Karpat.


Chorwacja była niezależnym królestwem w latach 879-1097. Potem od 1102 r. aż do 1918 r. była związana unią personalną z Węgrami (razem długi okres byli pod rządami Habsburgów, przynajmniej część ziem dzisiejszej Chorwacji). W międzyczasie przeżyła długą okupację turecką, a w Dalmacji pomiędzy XV a XVIII w. panowali Wenecjanie. Wpływy weneckie widać w architekturze miast Dalmacji do dzisiaj.

kultura


Powstałe w 1918 Królestwo Słoweńców, Chorwatów i Serbów przemianowane później na Królestwo Jugosławii było od początku sceną waśni i nieporozumień na tle narodowościowym. Wzajemna nienawiść nasiliła się w czasie II wojny światowej i powtórnie ożyła po śmierci Tity i później po upadku Jugosławii. Apogeum była ostatnia wojna bałkańska.


Chorwacja proklamowała niepodległość 25 VI 1991 r., a ogłosiła niepodległość 8 X 1991 r.
W rejonie Drage znajduje się wiele historycznych i zabytkowych miast , ż wiekowymi budowlami, cerkwiami. Pełne urokliwych zaułków i uliczek tchnących historią. Należą do nich- Zadar, Biograd na Moru, Szybenik, Trogir, Vodice, Split.
Kultywacją historii są organizowane w Pakostane i Vranie coroczne- ostatni tydzień sierpnia- rekonstrukcje walk Templariuszy z najeźdźcą Tureckim. Widowisko wiernie odzwierciedla tamte wydarzenia a oryginalności dodaje scenografia- stroje z ówczesnej epoki .Walki odbywają się na terenie starego zamczyska i jego przedpolu. Również przy nabrzeżu toczą się walki ukazujące odpędzenie tureckiego statku przy pomocy armat.

pokaz


Ponieważ ludność tego regionu od wieków zajmowała i zajmuje się głównie rolnictwem oraz produkcją darów ziemi - i ta tradycja jest kultywowana. Co roku w Drage organizowany jest jarmark wszelakich domowych wyrobów. Ciast, chleba, wędlin, serów, win, oliwy, rakiji. Każdy odwiedzający może degustować za darmo wszystkie prezentowane wyroby.

jarmark